Ergonomia pracy biurowej – co warto wiedzieć na ten temat

Siedzący tryb życia i praca biurowa są niezwykle destrukcyjne dla ludzkiego organizmu. Nawet w krótkim wymiarze czasu złe nawyki potrafią być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Warto więc poznać zasady pracy zgodne z ergonomią, chroniąc się przed ryzykiem wystąpienia dolegliwości bólowych, dyskomfortu, wad postawy, czy wielu innych poważnych konsekwencji.

Jak ergonomia pracy zmieni Twoje życie? Co warto o niej wiedzieć i kto powinien zadbać o zastosowanie jej w miejscu pracy? Czy dobór odpowiedniego wyposażenia i narzędzi ma tak duże znaczenie? Przygotowaliśmy zestaw odpowiedzi w dalszej części tekstu. Jeśli jesteś ciekaw, co na Ciebie czeka, zapraszamy do lektury.

ergonomia pracy biurowej

Ergonomia pracy biurowej – o co w tym chodzi?

Ergonomia to dziedzina zajmująca się bezpieczeństwem pracy biurowej. Nie chodzi tu o zagadnienia związane z BHP, a o odpowiednią pozycję ciała w trakcie realizacji powierzonych zadań i dostosowanie wyposażenia pod indywidualne wymagania.

Ergonomia pracy biurowej pozwala zadbać o samopoczucie oraz efektywność zarówno osobom pracującym w trybie home office, jak i przedsiębiorcom. Ograniczanie ryzyka wypadków i dyskomfortu to gwarancja profesjonalizacji działań służbowych. Zadowolony pracownik o wiele lepiej zadba o klientów, dbając o wizerunek działalności i maksymalizując sprzedaż.

Ergonomia koncepcyjna, czyli początek drogi do zmiany nawyków

Działania koncepcyjne skupiają się na teorii ergonomii i zaczynają się w momencie projektowania wnętrza lub wyposażenia. To właśnie dzięki nim możemy dostosować pomieszczenie biurowe i stanowisko pracy pod konkretne potrzeby, oczekiwania i preferencje.

Na czym polega ergonomia koncepcyjna podczas projektowania stanowiska pracy? Przykładem jest ustawienie drukarki miejscu niewymagającym schylania się pod biurko, by wyciągnąć wydruk lub uzupełnić podajnik papieru. Istotne jest także dostosowanie wysokości biurka pod wzrost użytkownika i wybór mebli umożliwiających bezpieczną i efektywną pracę.

Ergonomia korekcyjna, czyli wejście do świata praktyki

Teoria już była, więc czas na praktykę. Ergonomia pracy korekcyjna to poprawa nieodpowiednich warunków poprzez zmianę nawyków lub inwestycję w właściwie skonstruowane wyposażenie, lub meble.

Jak rozwiązać problem ergonomii korekcyjnej w miejscu pracy? Indywidualne podejście do każdego specjalisty to jedyna właściwa droga. Warto więc zainwestować w wysokiej klasy konstrukcje foteli z możliwością regulacji siedziska, oparcia i podłokietników. Niezbędne są również poduszki korygujące postawę osoby siedzącej umieszczane pod odcinkiem lędźwiowym i podstawki pod stopy wymuszające poprawny kąt. Ostatnim obowiązkowym elementem jest biurko udostępniające możliwość regulacji wysokości blatu.

Do pozostałych zasad ergonomii należą m.in.:

  • odpowiednie ustawienie kąta i wysokości monitora,
  • właściwa konstrukcja klawiatury,
  • wysokiej jakości myszka,
  • dobrze oświetlone pomieszczenie,
  • przyjemna aranżacja wnętrza biura (np. dodatkowa roślinność).

Chcesz przekonać się, jak Twoje samopoczucie ulegnie zmianie po wprowadzeniu ww. elementów? Zacznij od małych kroków. Świetnym wyborem będzie inwestycja w wysokiej jakości fotel zaprojektowany przez wybitnych specjalistów, z myślą o użytkownikach biurowych. Do zestawu należy dopasować podnóżek. Z takim asortymentem prawdopodobnie już pierwszego dnia eksploatacji odczujesz pozytywny wpływ poprawnej postawy na efektywność swoich działań.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z profesjonalistami, którzy doprowadzą Cię do celu. Oferta Invitalo została stworzona z myślą o Twoich potrzebach. Specjaliści pomogą nie tylko zaprojektować i stworzyć doskonałe warunki dla pracownika, ale zajmą się również aspektem diety, fizjoterapii i treningu mentalnego. Wszystkie te aspekty będą mieć pozytywne przełożenie na efektywność i wydajność realizacji celów.